Bugun...

Donald Trump, Suudi Arabistan’da 'İslamcı terörizm' demedi

 Tarih: 22-05-2017 02:44:10
Trump daha önce, eski ABD Başkanı Barack Obama’yı bu ifadeyi kullanmadığı için istifaya çağırmıştı.
Donald Trump, Suudi Arabistan’da 'İslamcı terörizm' demedi

 

Bazı Müslüman ülkelere ABD'ye seyahat yasağı getirmekle eleştirilen Trump, Arap İslam-Amerikan Zirvesi'nde İslam konulu konuşmasında terörle mücadelede birlik olma mesajı vererek, 'aşırıcıları ülkelerinde barındırmamaları' çağrısında bulundu.


Sputniknews'in haberine göre Suudi Arabistan'da 55 Müslüman ülkenin temsilci ve liderlerinin katılımıyla gerçekleştirilen zirvede konuşan Trump, Müslüman çoğunluklu ülkelerin radikalleşmeyle mücadelede öncü rol alması gerektiğini ifade etti. 'Fanatik şiddetin' en ağır bedelini Arap ülkelerinin yüklendiğini söyleyen Trump, bölgede aynı zamanda insani alanda ve güvenlik konusunda bir facianın yayılmış olduğunu kaydetti.

 

'TERÖRİSTLER TANRIYA DEĞİL, ÖLÜME TAPIYOR'

Aşırıcılılara karşı mücadeleyi 'iyilik ve kötülük arasındaki bir savaş' olarak tanımlayan Trump, ABD Başkanı olarak dış politikaya ilişkin yaptığı ilk konuşmada terörizmle mücadelenin 'dinler, mezhepler yada farklı medeniyetler arasındaki bir savaş olmadığını, insan yaşamını yok etmeyi amaçlayanlarla onun korunması için çabalayanlar arasındaki bir savaş olduğunu' söylediğini hatırlattı. Trump, "Teröristler Tanrı'ya değil, ölüme tapıyorlar" ifadelerini kullandı.

 

'AŞIRICILARI KUTSAL TOPRAKLARINIZDAN KOVUN'

Müslüman ülkelerin temsilci ve liderlerine hitaben yaptığı konuşmada Trump, "Aşırıcıları ibadethanelerinizden kovun. Toplumunuzdan dışlayın. Onları kutsal topraklarınızdan kovun" çağrısında bulundu.

Konuşmasında Suriye'ye de değinen Trump, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın 'İran'dan destek alarak, konuşulamayacak suçlar işlediğini' savundu.

 

OBAMA'YI İSTİFAYA ÇAĞIRMA SEBEBİYDİ

Trump'ın konuşmasında en çok dikkat çeken nokta, ABD başkanının 'radikal İslami terör' ifadesini kullanmaması oldu. Orlando'da bir gay kulübünde 49 kişinin öldürüldüğü silahlı saldırının ardından Twitter'dan açıklama yapan Trump, "Radikal İslamcı terör konusunda haklı olduğum için gelen tebrikleri takdir ediyorum. Ama tebrik değil, uyanık olunmasını ve katı davranılmasını istiyorum" demişti. Olaya ilişkin bir diğer tweetinde Trump, dönemin ABD Başkanı Barack Obama'yı istifaya çağırmıştı: "Obama sonunda radikal İslam terörü sözünden bahsedecek mi? Etmeyecekse hemen istifa etmeli."


  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER DÜNYA Haberleri
  HABER ARA
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
  ANKET Tüm Anketler
2019'da Tayyip Erdoğan'ın Karşısına Cumhurbaşkanı Adayı Olarak Kim Çıkmalı?
Bu anket'e Üye Girişi yaparak oy kullanabilirsiniz.
  HAVA DURUMU
PUAN DURUMU
  GAZETE MANŞETLERİ
YUKARI