Bugun...

CHP'li Sezgin Tanrıkulu:İddia Doğru ise, bu "kılık-Kıyafet Talimatı" kim ya da Kimler Tarafından Hangi Tarihte Verilmiştir?

 Tarih: 13-08-2017 10:02:00
1 yılı aşkın süredir devam eden OHAL süresince kamuoyunun ve vatandaşların bilmediği, ancak polislere ve emniyet güçlerine gönderilen bir tür "kılık-kıyafet talimatı" bulunduğu iddiaları doğru mudur? 8. İddia doğru ise, bu "kılık-kıyafet talimatı" kim ya da kimler tarafından hangi tarihte verilmiştir? İçeriği kamuoyu ile paylaşılacak mıdır?
CHP'li Sezgin Tanrıkulu:İddia Doğru ise, bu

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Başbakan Sayın  Binali YILDIRIM tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını arz ederim. 

 

20 ve diğeri 22 yaşında olan Derya Kılıç ve Seray Gürer'in, 10 Ağustos gecesi, evlerine giderken, motosikletle yanlarından geçen kişilerce elle taciz edildiği ve sokakta yaşanan  taciz sonrası şikayet için gittikleri polisten dayak yemelerine ilişkin tutanaklar ve video kayıtlarının ortaya çıktığına dair haberler basına yansımıştır.

 

Polise gidip şikayetçi olan Kılıç ve Gürer'in ifadelerinde, ‘' Polis bize ‘Böyle giyinip gecenin bu saatinde gezerseniz, sizi daha çok elleyen olur or…lar' dedi. Biz de ‘Sen ne diyorsun lan' cevabını verince dayak yedik'' dedikleri, olaya ilişkin video görüntülerinde, 2 genç kızın, polis şiddetine uğradıklarının görüldüğü de yine basına yansıyan haberler arasındadır.

 

Bu bağlamda,

 

1.    20 ve diğeri 22 yaşında olan Derya Kılıç ve Seray Gürer'in, 10 Ağustos gecesi, evlerine giderken, motosikletle yanlarından geçen kişilerce elle taciz edildiği ve sokakta yaşanan  taciz sonrası şikayet için gittikleri polisten dayak yedikleri iddiası doğru mudur?

 

2.    .Polise gidip şikayetçi olan Kılıç ve Gürer'in ifadelerinde, ‘' Polis bize ‘Böyle giyinip gecenin bu saatinde gezerseniz, sizi daha çok elleyen olur or…lar' dedi. Biz de ‘Sen ne diyorsun lan' cevabını verince dayak yedik'' dedikleri ve olaya ilişkin video görüntülerinde, 2 genç kızın, polis şiddetine uğradıkları iddiası doğru mudur?

 

3.    Polislerin uyguladığı sözlü ve fiziksel şiddet iddiaları ile ilgili olarak inceleme ve soruşturma başlatılmış mıdır ya da başlatılacak mıdır?

 

4.    .Başlatılmışsa, güncel akıbeti nedir? Sözlü ve fiziksel şiddet uygulayan polisler görevden alınacak mıdır?

 

5.    "Böyle giyinip gecenin bu saatinde gezerseniz, sizi daha çok elleyen olur or…lar" ifadelerini kullanarak mağduriyetlerini belirtmek üzere gelen kadın vatandaşlarımızı kılık-kıyafetine göre yargılayıp sözlü ve fiziksel şiddet uygulayan polisler ile ilgili olarak  İçişleri Bakanlığı gereğini yerine getirecek midir?

 

6.    Kadınlardan birinin ayağının kırık olduğu bilinmesine rağmen, polis tarafından ayağının üzerine basıldığı ve tekmelendiği iddiası doğru mudur? 

 

7.    1 yılı aşkın süredir devam eden OHAL süresince kamuoyunun ve vatandaşların bilmediği, ancak polislere ve emniyet güçlerine gönderilen bir tür "kılık-kıyafet talimatı" bulunduğu iddiaları doğru mudur?

 

8.    İddia doğru ise, bu "kılık-kıyafet talimatı" kim ya da kimler tarafından hangi tarihte verilmiştir? İçeriği kamuoyu ile paylaşılacak mıdır?

 

9.    16 Temmuz 2016 - 11 Ağustos 2017 tarihleri arasında Türkiye genelinde illere göre polis ve emniyet güçleri tarafından gözaltına alınırken, gözaltında ve ifade verme süreçlerinde sözlü, fiziksel ve psikolojik tacize uğradığı gerekçesiyle toplam kaç kadın  BİMER'e başvuru yapmıştır ve bu başvurulardan kaçı ile ilgili olarak ne tür işlemler yapılmıştır?

 

10.  Yapılan başvurulardan hakkında işlem yapılmayanların sayısı ve gerekçeleri nelerdir?

Etiketler

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER GÜNDEM Haberleri
  HABER ARA
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
  ANKET Tüm Anketler
2019'da Tayyip Erdoğan'ın Karşısına Cumhurbaşkanı Adayı Olarak Kim Çıkmalı?
Bu anket'e Üye Girişi yaparak oy kullanabilirsiniz.
  HAVA DURUMU
PUAN DURUMU
  GAZETE MANŞETLERİ
YUKARI