Bugun...

CHP'li Gülay Yedekci:Behçet Hastalarının Piyasada Bulunan İlaçlarının Fiyatları ne Kadardır?

 Tarih: 08-08-2017 13:09:09
Behçet hastalığı Türk doktoru Hulusi Behçet tarafından 1937 yılında teşhis edilmiş ve uluslararası literatürde Behçet Hastalığı ya da Behçet Sendromu olarak geçmiştir. Behçet hastalığı, genelde ağız içinde tekrarlayan ülserlerle, deri, eklem, göz, damar ve sinir tutulumuyla seyretmektedir. Sebebi bilinmeyen, nadir görülen, bağışıklık sistemi ile ilgili olan bu hastalık dünyada olduğu gibi ülkemizde yaşayan insanlarımızda da görülmektedir.
CHP'li Gülay Yedekci:Behçet Hastalarının Piyasada Bulunan İlaçlarının Fiyatları ne Kadardır?

Behçet hastalığı Türk doktoru Hulusi Behçet tarafından 1937 yılında teşhis edilmiş ve uluslararası literatürde Behçet Hastalığı ya da Behçet Sendromu olarak geçmiştir.  Behçet hastalığı, genelde ağız içinde tekrarlayan ülserlerle, deri, eklem, göz, damar ve sinir tutulumuyla seyretmektedir.

Sebebi bilinmeyen, nadir görülen, bağışıklık sistemi ile ilgili olan bu hastalık dünyada olduğu gibi ülkemizde yaşayan insanlarımızda da görülmektedir.

 

Bu bağlamda;

 

1.      Sağlık Bakanlığının Behçet hastalığının Türkiye’deki yaygınlığı ile ilgili tutmuş olduğu veri var mıdır?

 

2.      Sağlık Bakanlığı tarafından Behçet hastalarıyla ilgili bir veri tabanı oluşturulmuş mudur? Türkiye’de Behçet hastalığı teşhisi konmuş kaç hasta vardır?

 

3.      Behçet hastalığının araştırılması ve tedavisinin geliştirilmesi amacıyla Sağlık Bakanlığının bir çalışma planı var mıdır? Varsa nedir?

 

4.      Ülkemizde Behçet hastalığı sebebiyle hayatını kaybedenlerin sayısı bilinmekte midir? İstatistiki verileri tutulmuş mudur? Tutulmuşsa veriler nedir?

 

5.      Behçet hastalığının tedavisi ve ilaç temini ile ilgili devlet nasıl bir yol izlemektedir? Devlet, tedavi ve ilaçları karşılamakta mıdır?

 

6.      Behçet hastalarının piyasada bulunan ilaçlarının fiyatları ne kadardır?

 

7.      Behçet hastaları için sağlık hizmetlerinde herhangi bir muafiyet sağlanmış mıdır? Sağlanmış ise bu muafiyetler nelerdir?

 

8.      Behçet hastalarının hastane ve evde bakımlarına devlet katkısı var mıdır? Var ise ne tür katkılar sağlanmaktadır?

 

Etiketler

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER SAĞLIK Haberleri
  HABER ARA
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
  ANKET Tüm Anketler
2019'da Tayyip Erdoğan'ın Karşısına Cumhurbaşkanı Adayı Olarak Kim Çıkmalı?
Bu anket'e Üye Girişi yaparak oy kullanabilirsiniz.
  HAVA DURUMU
PUAN DURUMU
  GAZETE MANŞETLERİ
YUKARI