Bugun...CHP'DEN FATİH TERİM ADIMI!

Tarih: 02-08-2017 11:09:51 + -


CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel futbolda haksız kazancın önüne geçilmesi, maaş ve primlere standart getirilmesine ilişkin kanun teklifi verdi.


CHP'DEN FATİH TERİM ADIMI!

 

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel futbolda haksız kazancın önüne geçilmesi, maaş ve primlere standart getirilmesine ilişkin kanun teklifi verdi.

 

 

İşte CHP'nin O kanun teklifi:

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

 

 

            05/05/2009 tarih ve 5894 sayılı Türkiye Futbol Federasyonu Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifim ve gerekçesi ekte sunulmaktadır. Gereğini saygılarımla arz ederim.

 

 

 

          Ecz. Özgür ÖZEL

Manisa Milletvekili

CHP Grup Başkanvekili

 

 

GENEL GEREKÇE

 

 

Geçtiğimiz günlerde Türkiye A Milli Futbol Takımı Teknik Direktörünün görevden ayrılmasının ardından kendisine ödenecek olan 4 milyon 671 bin 472 Euro tazminat miktarı toplumda infial yaratmıştır. Türk Lirası olarak 20 milyon TL’ye yaklaşan bu tazminat net asgari ücretin 14.245 katıdır. İş Kanununa tabi bir işçinin işten ayrılması sonucu 2017’nin ikinci yarısı için alabileceği en yüksek kıdem tazminatı ise 4.732 TL’dir. Türkiye A Milli Futbol Takımı Teknik Direktörüne ödenecek tazminat miktarı bir işçinin alabileceği kıdem tazminatının 4.226 katıdır.

 

Ayrıca basına yansıyan haberlerde söz konusu teknik direktöre işsizlik maaşına benzer şekilde, yeni bir takımla sözleşme imzalayana kadar aylık 1 milyon 193 bin lira ödeneceği bilgisi de yer almaktadır. 13 Mayıs 2014 yılında Soma faciasının ardından, verilen sözlere rağmen kışın ortasında işten çıkartılan ve tazminatlarını hala daha alamayan 2861 işçinin hakları ortada iken, milyonlarca gencimiz işsizlikle boğuşurken ödenecek olan bu meblağlar kabul edilebilir değildir.

 

Milli duygular ile yapılması gereken bir görevde Türkiye Milli Takımı Teknik Direktörü ile yapılan sözleşme adeta haksız kazanç sağlayacak nitelikte bir sözleşmeye dönüşmüştür. Bu sözleşmeye göre yıllık 3,5 milyon Euro maaş kararlaştırılmıştır. Sözleşmenin imzalandığı 2014 yılında Euro satış ortalaması 2.90 iken, 2017 yılında Euro satış ortalamasının 4.00 TL civarlarında seyrettiği düşünülürse, bu miktar ciddi rakamlara ulaşmaktadır. 2014 yılında Türkiye Milli Takımı Teknik Direktörü ile imzalanan sözleşmede aylık kazancı 10 milyon 150 bin TL iken, 2017 yılında bu kazanç sadece kur farkından dolayı 14 milyon TL’ye çıkmıştır.

 

Bu ve benzeri örneklerin bir daha yaşanmaması için spor camiasında ödenen maaşlara, tazminata ve primlere makuliyet ölçüsünde bir standart getirilmesi zaruridir. Bu nedenle bu kanun değişikliği ile Türkiye Milli Futbol Takımında sporcular dışında görev yapacak olan kişilere verilecek maaşlara bir standart getirilerek, aşırı kazançların önüne geçilecektir. Ayrıca maaş ve primlerin Türk Lirası olarak belirlenmesi şartı getirilerek kur farkından dolayı oluşabilecek haksız kazançların önüne geçilecektir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

MADDE GEREKÇELERİ

 

MADDE 1: 5894 sayılı Türkiye Futbol Federasyonu Kuruluş ve Görevleri Hakkında                                            Kanunu’na eklenecek bu madde ile;

 

(1)   Türkiye Futbol Federasyonu’nun, Türkiye Milli Futbol Takımlarında futbolcular dışında çalışanlarla yapacağı sözleşmelerin Türk Lirası üzerinden yapılması sağlanarak, sözleşmenin tarafı kişilerin oluşabilecek kur farkından dolayı haksız kazanç sağlamasının önüne geçilmesi amaçlanmaktadır. Bu kişilerle yapılacak sözleşmelerin yabancı para birimlerinin Türk Lirası karşısındaki olası kur artışına endekslenmesi önlenerek, sözleşmenin yapıldığı günün sınırları içerisinde kalması amaçlanmıştır.

 

(2)   Türkiye Milli Futbol Takımlarında görev alan kişilere Takımın başarısından dolayı verilecek primlerin Türk Lirası üzerinden verilmesi ve bu primlerin ‘makul’ sınırlar içerisinde kalması sağlanarak, görevde olan kişilerin primlerle aşırı kazanç sağlamasının önüne geçilmesi amaçlanmıştır.

 

(3)   Türkiye Milli Futbol Takımları Teknik Direktörlüğünü yürütecek kişilere verilecek olan ücret konusunda bir standart getirtilmesi amaçlanmıştır.

 

MADDE 2: Yürürlük maddesidir.

 

MADDE 3: Yürütme maddesidir

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

05/05/2009 TARİH VE 5894 SAYILI TÜRKİYE FUTBOL FEDERASYONU KURULUŞ VE GÖREVLERİ HAKKINDA KANUNUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUN TEKLİFİ

 

MADDE 1: 05/05/2009 tarih ve 5894 sayılı Türkiye Futbol Federasyonu Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanun’a aşağıdaki ek madde eklenmiştir.

 

            “EK MADDE 1 – (1) TFF, milli futbol takımlarında sporcular dışında görev alacak kişilerle maddi haklarla ilgili olarak yaptığı sözleşmeleri Türk Lirası üzerinden yapar. Sözleşmede belirlenecek maddi haklar yabancı paralara endekslenemez.

 

(2)   TFF’nin, milli takımlarda görev yapanlara vereceği prim miktarı Türk Lirası üzerinden belirlenir ve bir yıl içerisinde ödenecek kişi başına prim tutarı brüt asgari ücretin 10 katını geçemez. Şampiyon olunması ya da dereceye girilmesi durumunda verilecek primler, son 5 şampiyona ya da turnuvada dereceye girmiş, şampiyon olmuş ülkelerin takımlarına verdiği primlerin ortalaması esas alınarak belirlenir ve verilecek olan prim her kişi için bu ortalamadan fazla olamaz.

 

(3)   TFF’nin, milli takımlar teknik direktörlüğü görevini yürüteceklerle ödeyeceği yıllık ücret, FIFA dünya sıralamasında Türkiye’nin üstündeki 5 ülkenin teknik direktörlerine verdiği ücretlerin ortalamasından fazla olamaz.”

 

MADDE 2: Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

 

MADDE 3: Bu Kanun hükümlerini Bakanlar Kurulu yürütür.


FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER SPOR Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • İşte Özcan Deniz'in yeni aşkı
  İşte Özcan Deniz'in yeni aşkı
 • Whatsapp'tan verdiği yanıt olay oldu ! Herkes onu konuşuyor
  Whatsapp'tan verdiği yanıt olay oldu ! Herkes onu konuşuyor
 • Fotoğraflarla #AdaletMitingi
  Fotoğraflarla #AdaletMitingi
 • Gazete Kritik Gözünden Adalet Yürüyüşü
  Gazete Kritik Gözünden Adalet Yürüyüşü
 • 2 Temmuz 2017 Gazete Manşetleri
  2 Temmuz 2017 Gazete Manşetleri
 • Fotoğraflarla ikinci haftasında ‘Adalet Yürüyüşü’
  Fotoğraflarla ikinci haftasında ‘Adalet Yürüyüşü’
 1. İşte Özcan Deniz'in yeni aşkı
 2. Whatsapp'tan verdiği yanıt olay oldu ! Herkes onu konuşuyor
 3. Fotoğraflarla #AdaletMitingi
 4. Gazete Kritik Gözünden Adalet Yürüyüşü
 5. 2 Temmuz 2017 Gazete Manşetleri
 6. Fotoğraflarla ikinci haftasında ‘Adalet Yürüyüşü’
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Adalet Yürüyüşü Canlı Yayın
  Adalet Yürüyüşü Canlı Yayın
 • Seferhisar Belediye Başkanı Tunç Soyer Adalet Yürüyüşü'nde
  Seferhisar Belediye Başkanı Tunç Soyer Adalet Yürüyüşü'nde
 • CHP'li Candan Yüceer Adalet Yürüyüşü'nde : Kilometreler Azaldıkça İnancımız Büyüyor
  CHP'li Candan Yüceer Adalet Yürüyüşü'nde : Kilometreler Azaldıkça İnancımız Büyüyor
 • Kemal Kılıçdaroğlu Adalet Yürüyüşü Güvenpark'tan Maltepe'ye
  Kemal Kılıçdaroğlu Adalet Yürüyüşü Güvenpark'tan Maltepe'ye
 • Kemal Kılıçdaroğlu Adalet Yürüyüşü'nün 20. Gününde Açıklamalarda Bulunuyor
  Kemal Kılıçdaroğlu Adalet Yürüyüşü'nün 20. Gününde Açıklamalarda Bulunuyor
 • HDP Heyeti Adalet Yürüyüşü'nde
  HDP Heyeti Adalet Yürüyüşü'nde
 1. Adalet Yürüyüşü Canlı Yayın
 2. Seferhisar Belediye Başkanı Tunç Soyer Adalet Yürüyüşü'nde
 3. CHP'li Candan Yüceer Adalet Yürüyüşü'nde : Kilometreler Azaldıkça İnancımız Büyüyor
 4. Kemal Kılıçdaroğlu Adalet Yürüyüşü Güvenpark'tan Maltepe'ye
 5. Kemal Kılıçdaroğlu Adalet Yürüyüşü'nün 20. Gününde Açıklamalarda Bulunuyor
 6. HDP Heyeti Adalet Yürüyüşü'nde
VİDEO GALERİ
YUKARI